بیمه مهندسی

بیمه با ایجاد امنیت خاطر و آرامش روحی، نگرانی ناشی از حوادث ناگهانی و پیش‌بینی نشده را در اذهان کمرنگ کرده و از این طریق به روان شدن چرخه کار و زندگی کمک می‌نماید. بدون پشتوانه و حمایت پوشش‌های بیمه‌ای، فعالیت بخشهای مختلف اقتصادی نیز همراه با بیم و عدم اطمینان خواهد بود. با توجه به اینکه یکی از عوامل بنیادی در رشد و توسعه، امنیت سرمایه می‌باشد و این امر نیز بدون وجود بیمه تحقق نخواهد یافت، لذا شرکت سهامی بیمه ایران با توانائی پذیرش انواع پوشش‌های بیمه‌ای و با هر سرمایه، تلاش نموده است تا ضمن ایجاد امنیت در سرمایه‌گذاری ، گامی موثر در ایجاد خدمات بهتر به بیمه‌گذاران محترم بر دارد.

بیمه‌های مهندسی از جمله بیمه‌هایی است که تضمین‌کننده امنیت سرمایه در بخش‌های دولتی و خصوصی بوده و موجب گسترش فعالیت‌های عمرانی ، فنی مهندسی ، تولیدی و رونق چرخه اقتصادی می‌گردد. 


1. بیمه تمام خطر پیمانکاران (Contrators’ All Risks (CAR

این بیمه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی ناشی از حادثه در حین اجرای پروژه‌های عمرانی ، زیربنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسکونی ، اداری ، تجاری ، برج‌ها ، سیلوها ، راه‌ها ، راه‌آهن ، فرودگاه ، سدها ، پروژه‌های آبیاری و زهکشی ، تونل‌ها ، پل‌ها ، لوله‌کشی آب و فاضلاب ، مخازن آب ، موج شکن‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در بیمه یاد شده علاوه بر پوشش خسارت‌های وارد بر کارهای ساختمانی ، می‌توان خسارت‌های جانی یا مالی وارد بر اشخاص ثالث ، برداشت ضایعات و اموال مجاور را نیز بیمه نمود. پوشش این بیمه از زمان شروع عملیات ساختمانی آغاز شده و تا ابتدای دوره تحویل موقت ادامه می‌یابد و در صورت تمایل بیمه‌گذار دوره تحویل موقت که همان دوره تضمین یا نگهداری می‌باشد نیز به منظور ایفای تعهدات قراردادی تحت پوشش قرار می‌گیرد.


2. بیمه تمام خطر نصب (Erection All Risks (EAR

این بیمه خسارت‌های فیزیکی غیر قابل پیش‌بینی ناشی از حادثه که در حین اجرای عملیات نصب ، مونتاژ یا دمونتاژ انواع ماشین آلات و تجهیزات و نیز نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، کارخانجات، صنایع خودروسازی ، شیمیایی ، فولاد ، غذایی ، چوب و کاغذ ، چرم ، کاشی‌سازی ، صنایع وابسته به کشاورزی همچنین سیستم‌های مخابراتی ، ابزار‌های دقیق آزمایشگاهی ، نیروگاه‌ها ، پتروشیمی ، پالایشگاه‌ها ، پروژه‌های انتقال گاز یا نفت و نیز خطوط انتقال نیرو روی می‌دهد را تحت پوشش قرار می‌دهد. پوشش این بیمه از شروع عملیات نصب آغاز شده و شامل دوره آزمایش و در صورت تمایل بیمه‌گذار دوره تحویل موقت ( دوره نگهداری یا تضمین ) نیز خواهد شد .


3. بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران (Contractors’ Plant & Machinery (CPM

این بیمه کلیه خسارت‌های با منشاء بیرونی وارد بر انواع ماشین آلات و تجهیزات مانند: لودر، گریدر، بولدوزر، سایدبوم، جرثقیل و … را که به عنوان ابزار کار پیمانکاران می‌باشد، جبران می‌نماید.

 
 
 

4. بیمه ریسک‌های تکمیل شده ساختمانی (Civil Engineering Completed Risks (CECR

این بیمه خسارت‌های وارد به انواع سازه‌های احداث شده در زمان بهره‌برداری از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، برج‌ها، جاده‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، کانال‌های آبیاری، پل‌ها، تونل‌ها، سدها، موج شکن و اسکله، خطوط لوله آب، نفت، گاز و نیز انبارها و معادن را تحت پوشش قرار می‌دهد.  


 

 

5. بیمه شکست ماشین آلات (Machinery Breakdown (MB

این بیمه ماشین‌آلات و تاسیساتی را که نصب شده و در حال بهره‌برداری می‌باشند، تحت پوشش قرار می‌دهد. کارگاه‌ها و کارخانجات در حال کار از جمله مواردی هستند که در بیمه شکست ماشین‌آلات بیمه می‌شوند. بیمه شکست ماشین‌آلات خسارت‌های فیزیکی غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی وارد به انواع ماشین‌آلات در حال بهره‌برداری را جبران می‌کند.

 
 

6. بیمه تجهیزات الکترونیک (Electronic Equipment (EE

این بیمه خسارت‌های وارد به انواع تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه‌های صنعتی، صنایع، لوازم تحقیقاتی و آزمایشگاهی، لوازم اداری، سیستم‌های هشدار دهنده، تجهیزات اندازه‌گیری، دستگاه‌های کنترل و عیب‌یاب، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه‌های تست مواد و نمونه برداری، تجهیزات رادیو تلویزیونی و مخابراتی، سیستم‌های رایانه‌ای، تجهیزات پزشکی و مانند آن را تحت پوشش قرار می‌دهند.

این بیمه می تواند سه نوع پوشش را ارائه دهد:

1- پوشش خسارت وارد به سخت افزار

2- پوشش خسارت وارد به نرم افزار

3- پوشش هزینه اجاره و بکارگیری دستگاه‌های جایگزین تا راه‌اندازی مجدد دستگاه‌های خسارت دیده


7. بیمه فساد کالا در سردخانه (Deterioration Of Stock in Cold Storage (DOS

این بیمه خسارت‌های وارد به کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه‌ها از قبیل مواد پروتئینی ، میوه جات و سبزیجات، فرآورده‌های لبنی و نیز مواد شیمیایی و داروئی را تحت پوشش قرار می‌دهد. بیمه فوق خطراتی را که سبب اخلال در سیستم تبرید یا سرمایش محفظه‌های سردخانه می‌شود تحت پوشش قرار می‌دهد.


 


8. بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (Latent Defects of Building (L.D.B

این بیمه خسارت‌های ناشی از طراحی غلط، مواد یا مصالح معیوب و اجرای نادرست کار وارد به ساختمان‌های در حال بهره‌برداری را پس از تکمیل و تحویل ساختمان به ذینفع بمدت ده سال به شرح زیر تحت پوشش قرار می‌دهند:

الف) سازه‌های ساختمان شامل پی، اسکلت، سقف، سفت‌کاری : ده سال

ب) نمای ساختمان : پنج سال

ج) عایق‌های رطوبتی ساختمان : پنج سال

د) تجهیزات و تاسیسات برقی، مکانیکی و آسانسورها : سه سال


9. بیمه عدم‌النفع ناشی از شکست ماشین آلات (Machinery Loss Of Profits (M.L.O.P

این بیمه مکمل بیمه شکست ماشین‌آلات می‌باشد و چنانچه در اثر خطرات ناگهانی وارد به ماشین‌آلات، وقفه‌ای در تولید کارخانه بوجود آید ، زیان ناشی از عدم تولید که شامل هزینه‌های جاری، حقوق و دستمزد کارکنان در طول دوره تعطیلی و سود از دست رفته می‌باشد را تحت پوشش قرار می‌دهد.
مدارک لازم برای صدور بیمه‌نامه در بیمه‌های مهندسی

الف) برای بیمه‌نامه‌های دوره احداث (بیمه تمام خطر پیمانکاران و بیمه تمام خطر نصب)

1. پرسش‌نامه تکمیل شده توسط متقاضی

2. کپی قرارداد یا پیمان

3. لیست اقلام مورد بیمه با مشخصات و فهرست بهاء

4. جدول زمانبندی اجرای کار

5. نقشه جانمایی پروژه یا پلان موقعیت

ب) برای بیمه‌های دوره بهره‌برداری (سایر بیمه‌های مهندسی)

1. پرسشنامه تکمیل شده توسط متقاضی

2. ارائه لیست اقلام مورد بیمه با مشخصات و ارزش تفکیکی هر کدام


مدارک لازم برای پرداخت خسارت در بیمه‌های مهندسی

1. اعلام کتبی خسارت ظرف مدت مقرر در بیمه‌نامه

2. هماهنگی لازم جهت بازدید کارشناس بیمه‌گر

3. تنظیم صورت‌جلسه در محل و تعیین متره خسارت

4. ارائه مدارک درخواست شده در صورت‌جلسه تنظیمی


*** تلفن مشاوره: 88483541-021 ***