بیمه آتش سوزی واحدهای صنعتی

زندگی امروزه به حدی با مخاطرات گوناگون روبرو است که شاید بر شمردن و اندیشیدن به تمامی آنها غیرممکن باشد و این امر در مورد صنایع و کارخانجات تولیدی نمود بیشتری پیدا می‌کند. یک واحد صنعتی با ریسکهای گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کند از خطرات طبیعی نظیر زلزله و سیل و طوفان و غیره گرفته تا خطرات غیرطبیعی و انسانی نظیر حریق، انفجار و آشوب و بلوا که می‌توان به این مجموعه، ریسکهای تجاری از قبیل نوسانات نرخ ارز و زیانهای پولی و مالی را نیز افزود. لذا تمامی موارد فوق می‌طلبد که مدیران دور اندیش با انجام بیمه مناسب پوشش کاملی را جهت واحد صنعتی خود در برابر این خطرات مهیا نمایند.

چه مواردی، واحد صنعتی اطلاق می‌گردد؟

واحدهای صنعتی شامل کلیه کارخانجات، کارگاه‌ها و تمامی مواردی می‌گردد که به نوعی با ماشین‌آلات و خطوط تولید سر و کار دارند و لذا می‌توان ساختمان، تاسیسات، ماشین‌آلات، موجودی شامل مواد اولیه، کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده را به انضمام اثاثیه ثابت و محتویات اینگونه واحدها بیمه نمود که اسامی برخی از واحدهای صنعتی بشرح ذیل می‌باشد:

کارخانجات تولید کننده صنایع غذایی، آشامیدنیها و دخانیات، کارخانجات تولید‌کننده نساجی، پوشاک و صنایع چرمی، تولیدکننده محصولات کاغذی، صنایع چاپ، صنایع شیمیایی و دارویی، تولید صابون و مواد پاک‌کننده و لوازم آرایشی، پالایشگاه‌های نفت، تولید محصولات حاصل از نفت و ذغال‌سنگ، تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی، تولید محصولات چینی، سرامیکی و لوازم بهداشتی ساختمانی، تولید محصولات شیشه‌ای، کارخانجات سنگ‌بری، برداشت سنگ معدن، کارخانجات ذوب فلز و نورد‌آهن و فولاد، تولید اشیائ چدنی و ریخته‌گری، کارخانه فلزکاری، کارخانه تراشکاری، کارخانه پروفیل‌سازی، کارخانه کابینت‌سازی، تولید اشیاء فلزی، کارخانه تهیه مصنوعات آلومنیومی.


 

واحدهای صنعتی را در برابر چه خطراتی می توان بیمه نمود؟

واحدهای صنعتی را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و نیز کلیه خطرهای تبعی از قبیل زلزله و آتشفشان، سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها، طوفان، گردباد، تندباد، ترکیدگی لوله آب، ضایعات ناشی از برف و باران، سقوط هواپیما، هلی‌کوپتر یا قطعات آن، آشوب، بلوا، اعتصاب، قیام، اغتشاش داخلی و اقدامات احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی، هزینه پاکسازی، برخورد جسم خارجی، شکست شیشه، عدم‌النفع ناشی از آتش‌سوزی، ظروف تحت فشار صنعتی و خودسوزی به صورت های ذیل بیمه نمود:


1) بیمه‌نامه عمومی صنعتی

در این نوع بیمه‌نامه، ارزش اعیانی ساختمان (شامل سوله‌های تولید، انبارها و ساختمان‌های اداری و نگهبانی، دیوارها و حصارکشی و سایر ابنیه دیگر)، تأسیسات، ماشین‌آلات، موجودی (شامل مواد اولیه، کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده)، اثاثیه ثابت، دکوراسیون و محتویات مستقر در یک واحد صنعتی قابل بیمه‌شدن می‌باشد که تعیین نرخ حق بیمه خطرهای اصلی آن رابطه مستقیم با نوع فعالیت محل مورد بیمه دارد و کلیه خطرهای تبعی را نیز می‌توان به خطرهای مورد تعهد این بیمه‌نامه اضافه نمود. به منظور جلوگیری از بروز مشکلات آتی در هنگام وقوع خسارات احتمالی بهتر است سرمایه‌های مورد بیمه به صورت تفکیکی و به قیمت روز برآورد و اعلام گردد تا کار رسیدگی به پرونده خسارتی و پرداخت کامل خسارت در اسرع وقت انجام پذیرد.

شرکت سهامی بیمه ایران با استفاده از کارشناسان خبره و با تجربه و همچنین با استفاده از دانش بیمه‌ای روز دنیا، اقدام به ارائه برخی پوشش‌های نوین نموده که در صورت درخواست بیمه‌گذار در بیمه‌نامه عمومی عرضه می‌شوند که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌شود:

الف) پوشش بیمه از کارافتادگی (شکست) ماشین آلات:

اغلب تولیدکنندگان و صاحبان صنایع پس از نصب، راه اندازی و تست ماشین آلات در کارخانجات خود با فقدان پوشش بیمه‌ای مناسب مواجه می‌گردند، لذا بیمه ایران اقدام به ارائه پوشش شکست ماشین‌آلات در طول مدت بهره برداری نموده است که در آن هرگونه زیان یا خسارت فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی وارد بر ماشین‌آلات بیمه‌شده (به جز موارد مستثنی شده مندرج در شرایط مخصوص آن) که ناشی از تأثیرات مکانیکی، الکتریکی و یا نوسانات برقی باشد تحت پوشش بوده و بیمه‌گر خسارت وارده را جبران می‌کند.

ب) پوشش بیمه عدم‌النفع (وقفه در فعالیت) ناشی از آتش‌سوزی (Business Interruption)

یکی از پوشش‌های بیمه‌ای که همواره مورد نیاز بنگاه‌های اقتصادی بوده، بیمه عدم‌النفع یا وقفه در فعالیت است. این پوشش به عنوان مکمل بیمه آتش‌سوزی، ضامن بقاء بیمه‌گذار بعد از وقوع یک حادثه و خسارت فیزیکی است که منجر به قطع جریان تولید و محروم شدن بنگاه اقتصادی از درآمد و سود شده و همچنین متحمل هزینه‌های سربار می‌شود.
در واقع، بیمه عدم‌النفع یکی از بیمه‌های زیان پولی است که به موجب آن، بیمه‌گر تعهد می‌کند چنانچه بر اثر آتش‌سوزی، وقفه‌ای در جریان تولید یک بنگاه بازرگانی یا صنعتی پیش آید، درآمد از دست رفته یا حقوق کارکنان، مالیات و حق بیمه پرداخت نشده بیمه‌گذار را که بر اثر وقفه در تولید پیش آمده است براساس شرایط قرارداد جبران نماید.
در معاملات بین المللی، پرداخت ثمن غالبأ به روش L/C  و براساس تبادل اسناد تجاری صورت گرفته و تحقق آن مستلزم گذشت زمان نسبتأ طولانی می‌باشد که در این میان ممکن است به واسطه عدم ثبات اقتصاد جهانی و به تبع آن افزایش نرخ ارز، هزینه‌های مترتبه بر واردات مواد اولیه و همچنین صادرات محصولات افزایش یافته و واردکنندگان و صادرکنندگان، متحمل هزینه‌های غیرقابل پیش‌بینی ناشی از نوسان نرخ ارز گردند.
با ارائه این پوشش تبعی بیمه‌گذاران عمده و صاحبان صنایع بزرگ کشور که دارای بیمه آتش‌سوزی نزد این شرکت باشند می‌توانند نوسانات نرخ ارز مربوط به مواد اولیه خریداری شده و یا محصولات صادراتی خود را وفق شرایط ویژه‌ای تحت این پوشش قرار دهند.


2) بیمه نامه تمام خطر اموال (All Risk Property Policy)

با عنایت به نیاز مبرم تولیدکنندگان و بیمه‌گذاران فعال در بخش صنعت، شرکت سهامی بیمه ایران برای اولین بار در کشور، بیمه تمام خطر اموال را در بیمه‌های آتش‌سوزی ارائه می‌نماید که به موجب آن علاوه بر خطرات اصلی (حریق، انفجار، صاعقه)، کلیه خسارات وارده به اموال واحدهای صنعتی، تحت پوشش قرار می‌گیرند. لذا هرگاه در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه، تمام یا قسمتی از اموال بیمه‌شده بنا به هر علتی (به جز موارد استثناء شده) به طور ناگهانی دچار خسارت فیزیکی غیرقابل پیش‌بینی شود، خسارات وارده به موجب این بیمه‌نامه جبران می‌گردد.


3) بیمه‌نامه جامع واحدهای صنعتی (Industrial Comprehensive Policy (ICP

این بیمه‌نامه صرفأ به منظور تأمین نیازهای بیمه‌ای کارخانجات بزرگ تولیدی و واحدهای صنعتی تنظیم شده است که پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی و انجام مطالعات تطبیقی در صنعت بیمه جهان محقق گردیده است.
هدف از این طرح آن است که خدمات بیمه‌ای مورد نیاز این واحدها، در تمامی رشته‌ها به صورت متمرکز صورت پذیرد.
به موجب این طرح تمامی نیازهای بیمه‌ای واحدهای صنعتی عمده به شرکت سهامی بیمه ایران اعلام می‌گردد و این شرکت خدمات خود را در قالب یک بسته بیمه‌ای ارائه می‌نماید.

بدیهی است طرح مذکور مزایای بسیاری را برای بیمه‌گذاران بزرگ به همراه خواهد داشت. از آنجا که کلیه خدمات بیمه‌ای به صورت متمرکز صورت می‌گیرد، بیمه‌گذار صرفأ با یک بیمه‌گر همکاری داشته و این امر موجبات آرامش خاطر هرچه بیشتر بیمه‌گذاران را فراهم می‌نماید. از طرف دیگر این امکان برای بیمه ایران فراهم می‌گردد که پوشش‌های بیمهإای را با حداقل نرخ ارائه نماید.


*** تلفن مشاوره: 88483541-021 ***